Historie masáže

NĚCO MÁLO Z HISTORIE MASÁŽE

 

Je velmi pravděpodobné, že v historii lidstva patří masáže k nejstarším léčebným prostředkům. Byla zřejmě používána již v pravěku.Bolesti poraněných míst lze mírnit nebo i odstranit třením či hnětením, což jsou základní masérské hmaty. Rovněž je známé od nejstarších dob využití masáže k odstraňování únavy a k celkovému osvěžení. Původ slova masáže rovněž nasvědčuje, že vzniklo již velmi dávno. Název masáže je pravděpodobně odvozen od řeckého slova "MASSÓ", což znamená mačkati, hnísti.
Slovní kmen se objevuje ve francouzkém slově masser, který má v podstatě týž význam a hlavně také zřejmou zásluhu na rozšíření tohoto významu v řadě jazyků. Kmen slova masáž je možno vidět i v hebrejském slově mašeš, v arabském mas, v latinském massa, v sanskrtu makch, což většinou vždy znamená tříti, mazati.

STAROVĚK

Za původní zakladatele sportovní masáže je snad možno považovat Babyloňany a Asyřany, kteří používali masáže hlavně ve vojsku. V asyrském městě Ninie, v paláci krále Sanheriba, byla nalezena váza, na niž je znázorněna masáž. Masáž znali i staří Peršané a Egypťané, kteří při ní používali různých vonných mastí a směsí nilského bahna s olejem, která v těch dobách vlastně nahrazovala mýdlo. Od Egipťanů se masáži naučili Židé, u nichž byla masáž často obestřena rouškou náboženské obřadnosti. Z bible je známo, jak Máří Magdalena umyla Kristu nohy, otřela je vlastními vlasy a mazala vonnou mastí. To byla vlastně nejen pocta, ale i osvěžujíci masáž. Hippokratův učitel Herodikos znal dobře masáž, sám pravidelně cvičil, užíval automasáže a dožil se 100 let. Hippokrates poznal, že vhodnou masáží lze napjaté svaly uvolňovat a svaly ochablé utužovat. Věděl též, že mírná masáž podporuje přírůstek na tělesné hmotnosti, vydatná masáž působí naopak. Znal také příznivý účinek masáže na krevní oběh, nespavost, hojení následků poranění atd.


DEVATENÁCTÉ STOLETÍ

Teprve od tohoto století nastává vlastní rozvoj moderní sportovní masáže. Velmi k tomu přispěla švédská tělocvičná soustava, jejimž tvůrcem je Peer Henrik Ling (1776-1839). Byl to původně misionář v Orientě, tělesně slabý, nemocný člověk. Na cestách se seznámil s primitivní starobylou masáží v lázních, při níž po zádech návštěvníků šlapaly mladé dívky. Ling poznal na svém těle blahodárný vliv této masáže. Během několika měsíců se Lingův zdravotní stav podstatně zlepšil. Po návratu do Švédska založil školu masáže. Tělesná výchova se začala rozvíjet samostatně a také nauka o masáži, hlavně o masáži léčebné, nastoupila cestu samostatného vývoje. Samostatná sportovní masáž vznikla ve Švédsku a Finsku, kde se také hodně rozšířila automasáž.


DVACÁTÉ STOLETÍ

Začátkem 20. století se o rozvoj sportovní masáže zasloužili Kirchberger, Brustmann, Raul Coste, Kampf, Muller a další. Masovému rozšíření sportovní masáže však bránily hospodářské podmínky. Sportovní masáž byla dostupná jenom majetným jednotlivcům a bohatým sportovním klubům.

Použité materiály: Učební texty MASÉRSKÝCH KURZŮ, masérská škola REFIT

Anketa

Měl(a) byste zájem o návštěvu maséra u Vás doma?

ANO
61%
103

NE
22%
37

ZATÍM JSEM O TOM NEUVAŽOVAL(A)
17%
29

Celkový počet hlasů: 169